Jak prodat nemovitost s hypotékou? Jak prodat nemovitost, na které vázne zástavní právo. Tento článek by si měli přečíst, jak prodávající nemovitosti, tak také kupující. Pokud totiž kupujete nebo prodáváte nemovitost bez realitního makléře, měli by jste vědět na co všechno je potřeba se připravit.
Jak prodat nemovitost s hypotékou. Není nic čeho by jste se měli obávat. Takové prodeje probíhají velmi běžně. Rozdíl je pouze v tom, že to trvá déle.
Krok za krokem jak prodat nemovitost s hypotékou:
1. Ujistěte se v bance, že s prodejem nemovitosti bude souhlasit
Nejlépe je začít v bance. Oznamte nejlépe na pobočce úvěrující banky váš záměr nemovitost prodat. Uveďte důvod – prodej nemovitosti. Měli by jste také znát přibližnou výši částky, která vám ještě zbývá doplatit. Zatím není nutné žádat o vyčíslení, ale pouze informativně z výpisů které vám banka poskytuje. Zjistěte si také informace o tom, zda po vás bude banka požadovat nějaké sankce za předčasné splacení úvěru.
2. Nyní můžete začít nemovitost nabízet k prodeji
Zájemce o nemovitost informujte o zástavním právu, které na nemovitosti máte a také podejte informace o výši částky, která je nutná doplatit pro výmaz zástavního práva.
3. Máte zájemce o koupi
Jakmile máte zájemce o koupi , zjistěte jeho způsob financování. Zda má hotovost nebo si na koupi nemovitosti bude také vyřizovat úvěr. Dle způsobu financování, budete pak mít informace pro banku, která vám již nyní bude moci vydat vyčíslení úvěru s přesným datem doplacení. Počítejte raději vždy s delší časovou lhůtou minimálně si nechte vyčíslení banky připravit se splatností jednoho měsíce. Tak, aby kupující měl čas případně na vyřízení jeho úvěru.
Pokud máte na nemovitosti zároveň i zákaz zcizení nezapomeňte požádat banku ne jen o vyčíslení, ale také o souhlas s prodejem nemovitosti. Tento souhlas budete muset podat na katastrální úřad spolu s kupní smlouvou, jinak převod nemovitosti neproběhne.
Máte kupujícího, který má hotovost?
Tím pádem bude vše o trochu rychlejší. Zajistěte si zmíněné vyčíslení + souhlas s prodejem, zda je potřeba. Připravte na základě těchto informací kupní smlouvu. Pokud prodáváte bez realitní kanceláře, určitě si zajistěte advokáta, který vám smlouvy připraví a také vám zajistí advokátní úschovu finančních prostředku. Kupující pak na tento zmíněný účet úschovy převede finanční prostředky na koupi vaší nemovitosti. Advokát následně vyplácí vyčíslenou částku bance, které vystavuje potvrzení o zaplacení a zároveň vystavuje podklady pro výmaz zástavního práva. Pak může následně dojít k převodu nemovitosti.
Máte kupujícího, který si bere hypotéku?
V tomto případě bude celý prodej trvat o něco déle. Opět mějte advokáta, který vám zajistí úchovu finančních prostředku a celý proces nastaví. A opět budete potřebovat vyčíslení stávajícího úvěru + souhlas s prodejem, jestli je potřeba. V jeden moment, zde probíhá výmaz zástavy, zápis nové zástavy a pak ještě navíc i převod vlastnických práv. Proces si velmi často určují i banky mezi sebou. Některé si vyplácení finanční prostředky napřímo, jiné využívají úschovy. Záleží také na tom, kde si kupující úvěr bere, zda se jedná o stejnou banku, jako máte vy nebo o banku cizí.
Pokud potřebujete poradit s prodejem nemovitosti, obraťte se na mě. Prodej nemovitosti, tak pro vás bude bez starostí.